Organization

ORGANIZING COMMITTEE

GENERAL CO-CHAIRS
William Gropp, University of Illinois, Urbana-Champaign
Pete Beckman, Argonne National Laboratory / Northwestern University

PROGRAM CO-CHAIRS
Zhiyuan Li, Purdue University
Francisco J. Cazorla, Barcelona Supercomputing Center

LOCAL ARRANGEMENTS CHAIR
Kyle Hale, Illinois Institute of Technology

PUBLICITY CHAIR
Rosa M Badia, Barcelona Supercomputing Center

FINANCE CHAIR
Zhiling Lan, Illinois Institute of Technology

INDUSTRY CHAIR
Sameer Shende, University of Oregon

PUBLICATIONS CHAIR
Rinku Gupta, Argonne National Laboratory

PROGRAM COMMITTEE

Costas Bekas IBM
Ron Brightwell Sandia National Laboratories
Ali R. Butt Virginia Tech
Alper Buyuktosunoglu IBM
Ro Cammarota University of California Irvine
Marc Casas Barcelona Supercomputing Center
Ding Chen University of Rochester
Bruce Childers University of Pittsburgh
Peter Dinda Northwestern University
Gabor Dozsa ARM, Cambridge
Michel Dubois University of Southern California
Yoav Etsion Technion Israel Institute of Technology
Thomas Fahringer University of Innsbruck
Jose Flich Universitat Politècnica de València
Efstratios Gallopoulos University of Patras
Isaac Gelado NVIDIA
Saugata Ghose Carnegie Mellon University
Juan Gomez-Luna University of Córdoba
Ananth Grama Purdue University
Clemens Grelck University of Amsterdam
Daniel A. Jiménez Texas A&M University
Jack Lange University of Pittsburgh
Jaejin Lee Seoul National University
Lei Liu Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Science
David K. Lowenthal University of Arizona
Satoshi Matsuoka Tokyo Institute of Technology
Jose Moreira IBM
Miquel Moreto Barcelona Supercomputing Center
Tipp Moseley Google Research
Frank Mueller North Carolina State University
Onur Mutlu Carnegie Mellon University
Ryan Newton Indiana University
Dimitrios Nikolopoulos Queen’s University of Belfast
David Padua University of Illinois at Urbana-Champaign
Dhabaleswar K. Panda Ohio State University
Alex Rico ARM
Saddayapan Ohio State University
Rizos Sakellariou University of Manchester
Martin Schulz Lawrence Livermore National Laboratory
Per Stenstrom Chalmers University of Technology
Sudharshan Vazkudail Oak Ridge National Laboratory
Cheng Wang Google
David Whalley Florida State University
Jingling Xue University of New South Wales
Antonia Zhai University of Minnesota

EXTERNAL REVIEW COMMITTEE

Emmanuel Agullo INRIA
Trevor E. Carlson Uppsala University
Sangyeun Cho Samsung
Christophe Dubach The University of Edinburgh
Ana Gainaru Mellanox
Pieter Ghysels Lawrence Berkeley National Laboratory
Diana Göhringer Ruhr-University Bochum
Jose Gracia High Performance Computing Center Stuttgart
Kyle Hale Illinois Institute of Technology
Hong Jiang University of Texas at Arlington
Alexandra Jimborean Uppsala University
Arun Kejariwal Machine Zone, Inc.
Donghyuk Lee Nvidia
Jenq-Kuen Lee Tsinghua University
I-Ting Angelina Lee Washington University in St. Louis
David Lilja University of Minnesota
Mieszko Lis University of British Columbia
Yung-hsiang Lu Purdue University
Krishna T Malladi Samsung
Koibuchi Michihiro National Institute of Informatics
Maxim Naumov Nvidia
Santosh Pande Georgia Tech
Jongsoo Park Intel Labs
Miquel Pericas Chalmers University of Technology
Thomas Ropars Grenoble Alpes University
Jennifer B. Sartor Vrije Universiteit Brussel
Kelly Shaw University of Richmond
Govind S. Shenoy University of Edinburgh
Fengguang Song Indiana University-Purdue University Indianapolis
Shuaiwen Leon Song Pacific Northwest National Lab
Hongyang Sun Vanderbilt University
Martin Swany Indiana university
Enrique Vallejo University of Cantabria
Bo Wu Colorado School of Mines
Chenggang Wu Chinese Academy of Sciences